Kocham filmy, a szczególnie te których scenariusz napisało samo życie. Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam subiektywny zbiór kilkunastu wartych uwagi dokumentów o modzie. Lista takich filmów jest długa, więc postarałam się wybrać moim zdaniem te najciekawsze.

*kolejność przypadkowa – nie oznacza, że dany film uważam za lepszy od drugiego:

1. “Wrześniowy numer”

Film to ciekawa dokumentacja pracy redakcji Anny Wintour nad tytułowym „Wrześniowym numerem” amerykańskiego „Vogue” z 2007 roku. Czas przed jego wydaniem jest bardzo intensywny. Nic dziwnego – to właśnie ten numer uznawany jest za najważniejszy w roku. Zazwyczaj jest najgrubszy, zawiera więcej sesji, artykułów i oczywiście reklam. Warto nadmienić, że ten z filmu ważył ponad 2kg!

2. “Diana Vreeland: The Eye Has to Travel”

Zanim amerykańską biblią mody zaczęła rządzić Anna Wintour, stery należały do Diany Vreeland. To ona zdefiniowała modę lat 60 – m.in. wypromowała Twiggy i stworzyła styl Jackie Kennedy. Dokument o niej to zbiór archiwaliów i wspomnień, które zebrała i wyreżyserowała żona wnuka Diany.

3. “Valentino: Ostatni Cesarz Wielkiej Mody”

Valentino nie trzeba nikomu przestawiać – sam film jest zapisem jego pracy nad kolekcją wiosna/lato 2006 oraz retrospektywą (wówczas) 45-letniej kariery projektanta.

4. “Mademoiselle C”

Dokument o przedstawionej niedawno w ramach #kapkastylu Carine Roitfeld. Film pozwala nam nieco lepiej poznać charakter i styl pracy słynnej francuskiej redaktorki.

5. “Szalona miłość – Yves Saint Laurent”

Choć o YSL powstało już kilka filmów, żaden nie jest tak osobisty jak właśnie ten. Dokument to prezentacja projektanta, której dokonuje jego wieloletni partner Pierre Berrge. Opowiada w nim o „pięćdziesięciu latach żaru i burz, niezwykłych sukcesów i osobistych cierpień.”

6. “Dior i ja”

W tym jednym z najsłynniejszych i największych domów mody na świecie trwają właśnie przygotowania do debiutu Rafa Simonsa, nowego dyrektora artystycznego. Dokument pokazuje unikalne, zakulisowe zdjęcia i rozmowy oraz nerwową, nocną krzątaninę zespołu na tle prawie 70-letniej historii marki Dior. Atmosferę mocno podgrzewa fakt, że przygotowanie pokazu trwało tylko osiem tygodni oraz to, że Simons nie mówi po francusku. {opis festiwalowy}

7. “Dries”

Film dokumentalny o niesamowitej pasji i wyjątkowym talencie, dzięki którym Dries Van Noten jest dziś jednym z najwybitniejszych projektantów mody na świecie. {Netflix}

8. “Franca – Chaos and Creation”

Autor dokumentu uwiecznia życie i czasy swojej matki, Francy Sozzani, redaktor naczelnej włoskiego wydania Vogue i znanej prowokatorki świata mody. {Netflix}

9. “House of Z”

Dokument przedstawiający sukces, upadek i powrót charyzmatycznego projektanta mody, Zaca Posena. Film zawiera archiwalne materiały i wywiady na prawach wyłączności. {Netflix}

10. “Manolo: The Boy Who Made Shoes for Lizards”

Słynny projektant obuwia Manolo Blahnik opowiada o swoim procesie twórczym, a gwiazdy dzielą się swoimi opiniami o jego dziełach. {Netflix}

11. “Jeremy Scott: The People’s Designer”

Historia życia i kariery Jeremy’ego Scotta: od skromnego dzieciństwa na farmie w Missouri do posady dyrektora kreatywnego w firmie Moschino. {Netflix}

12. “Lagerfeld od podszewki”

Rodolphe Marconi udokumentował życie codzienne wielkiego kreatora – gdy projektował suknie w domowych pieleszach, udzielał wywiadów, poświęcał się fotografii, prezentował prywatną kolekcję książek o sztuce czy otoczonego najpiękniejszymi modelkami i aktorkami świata. Pokazuje, jak dużą Lagerfeld miał kontrolę nad swoim wizerunkiem. Mistrz odkrywa kolejne twarze, a widz dostrzeże w nim błyskotliwego cynika, intelektualistę zafascynowanego literaturą, filmem i malarstwem, wielbiciela art déco i sztuki współczesnej, fanatyka estetyki, miłośnika luksusu oraz ciepłego człowieka. {Planete +}

Warto tu także wspomnieć o serialu Netflixa, którego jeden z odcinków poświęcony był przygotowaniom do pokazu Chanel Haute Couture “7 Days Out with KARL LAGERFELD”. 

13. “McQueen”

Biografia Alexandra McQueena to wymarzony temat dla filmowca: jest pełna zwrotów akcji i ma fascynującego bohatera. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury. {opis festiwalowy}

14. “Pierwszy poniedziałek w maju”

Dokument przedstawia kulisy Met Gali, czyli najpotężniejszego wydarzenia w świecie mody.

15. “Bill Cunningham New York”

Bill Cunningham, znany głównie jako fotograf mody ulicznej, przez dekady dokumentuje styl ubierania się mieszkańców Nowego Jorku. 

16. “Iris”

Portret ikony mody Iris Apfel, której kreatywność oraz entuzjazm do sztuki i ludzi nadal inspiruje miliony.

17. “The True Cost”

Nieco inny niż większość przedstawionych tu filmów – prezentuje branżę mody w zdecydowanie mniej przyjaznym świetle. Pokazane w nim zostały koszty globalnego konsumpcjonizmu i tego, że nic w przyrodzie nie ginie. Jeśli Ty płacisz mało, ktoś inny płaci za to cenę przekraczającą wartość pieniądza.

 

Jesienią tego roku premierę będzie miał kolejny dokument o znanym projektancie Ralphie Laurenie „Very Ralph”, który ma szansę znaleźć się na tej liście. Premiera przewidziana jest na 12 listopada.

Na koniec warto dodać dwa polskie akcenty autorstwa Judyty Fibiger: Tomasz Ossoliński: Before the Show” oraz „Political Dress”o strojach PRLu. Jeśli zaś mowa o tym drugim, w 2017 roku sama współtworzyłam, który poniekąd dotykał branży odzieżowej „Miasto Kobiet” opowiadającym o upadku przemysłu włókienniczego.

Dajcie znać czy taki spis jest dla Was przydatny. Moda i film to wbrew pozorom bardzo pokrewne i przenikające się dziedziny. Wzajemne odniesienia i inspiracje można znaleźć także w filmach fabularnych, których treść często wcale nie dotyczy mody – dajcie znać czy chcielibyście także listę tego typu filmów.