Historia pokazów mody sięga lat 90, XX wieku. Jedną z pierwszych metod z jakich korzystali krawcy w celu prezentacji stworzonych przez siebie strojów, było wykonywanie tzw. „fashion dolls” (ang. lalki modowe). Były to miniaturowe figurki, które ubierano w repliki stworzonych przez projektanta strojów. Początkowo tego typu lalki, krawcy pokazywali potencjalnym klientom bądź wysyłali do rodzin królewskich. Wraz z pojawieniem się prawdziwych manekinów, ich rola zmieniła się i obecnie tworzone są jako dodatkowe gadżety lub limitowane edycje kolekcjonerskie.

Angielska fashion doll z 1755-60 r.
Większość historyków mody uważa, że prekursorem pokazów był Anglik Charles Frederick Worth. Ten sam Worth uznawany jest także za ojca haute couture i tym samym pierwszego wielkiego kreatora mody. Krawieckiego szlifu uczył się w Londynie, marzył jednak o życiu w stolicy Francji. W 1858r. w Paryżu, otworzył butik o nazwie „Maison Worth”. Charles tworzył wówczas głównie wieczorowe suknie, wykonane z luksusowych tkanin. Na początku, podobnie jak inni krawcy, przedstawiał swoje kreacje na manekinach. Z biegiem czasu, jako jeden z pierwszych projektantów, zrozumiał, że uszyte przez niego suknie najlepiej prezentują się na żywych kobietach. W tym celu zaczął zatrudniać młode dziewczęta, które ubrane w jego kreacje pokazywały się potencjalnym klientkom.

Charles Frederic Worth
https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Frederick_Worth
Należy przy tym nadmienić, że ówczesne modelki bynajmniej nie spełniały dzisiejszych wymogów świata modelingu. Zazwyczaj były to przeciętnej urody biedne służące lub ekspedientki, dla których praca u Wortha stanowiła dodatkowy zarobek. Wyjątkiem była Marie Vernet (żona Wortha), którą uznawano za profesjonalistkę w tym fachu. W ten sposób stała się pierwszą modelką w historii mody.

Marie Vernet
Kolejnym krokiem w historii pokazów mody było utworzenie w 1910r. Chambre  Syndicale de la Couture Parisienne. Jego inicjatorami byli wielcy paryscy krawcy tego okresu. Jest to instytucja pełniąca rolę związku zawodowego, której działanie polega m.in. na  promocji twórczości francuskich projektantów zagranicą. Dzięki pracy tego stowarzyszenia po dziś dzień w Paryżu organizowane są cykliczne pokazy haute couture. 
W tym samym czasie paryski projektant Paul Poiret wprowadzał w życie jedną z największych rewolucji w modzie. Ogłosił „śmierć gorsetu”, projektując stroje nie wymagające drastycznego zwężania talii. Paul Poiret zaistniał także w historii wybiegu. W 1910r. zainscenizował kolejny, zbliżony do dzisiejszych sesji zdjęciowych „pokaz  mody”. Jego założeniem była prezentacja nowej kolekcji w prasie. Na  pokaz zaprosił redaktora naczelnego magazynu „L’Ilustration” oraz fotografa. Przebrał kilka modelek w zaprojektowane przez siebie kreacje i polecił im  spacerować po ozdobionym w tym celu parku. Ten rodzaj prezentacji swoich prac zainteresował także innych kreatorów tamtego okresu. Przede wszystkim lady Duff Gordon. Zainspirowana pomysłem Poireta, zaczęła prezentować swoje kolekcje w klimatycznie oświetlonych salonach, zaaranżowanych plenerach, przy akompaniamencie muzyki, tworząc przy tym różnego rodzaju scenki. 
“Pokaz mody” zorganizowany przez Lady Duff Gordon
blog.museumoflondon.org.uk
Lady Duff Gordon w pracy
http://www.gogmsite.net/new-content/1916-lucile-with-a-model-2.html
W latach 20, pokazy mody znacznie zwiększyły swoją rangę. Stały się one ważnymi wydarzeniami kulturalnymi. Większość projektantów tamtego okresu tworzyła i prezentowała swoje prace w Paryżu. Właśnie dzięki temu mianowany jest stolicą mody. To tu tworzyli wielcy krawcy i projektanci tacy jak Jean Patou, Jeanne Paquin czy Coco Chanel. Madame Paquin była pierwszą osobą, która zadbała o niebanalne zakończenie pokazu. W trakcie finału, na wybiegu pokazywały się wszystkie modelki, które wcześniej prezentowały stroje, stawały obok siebie, tworząc w ten sposób rodzaj żywego obrazu. Poza  organizacją rewelacyjnych, pełnych blichtru pokazów, Jeanne Paquin odkryła zasady marketingu mody. Wysyłała swoje modelki, ubrane w najlepsze kostiumy z danej kolekcji, by te pokazywały się we wszystkich modnych miejscach w stolicy Francji. W ten sposób, wzbudzały zainteresowanie innych kobiet, będąc swoistą żywą reklamą. Coco Chanel opracowała z kolei rodzaj pozy, dzięki której stworzone przez nią projekty, nawet na zdjęciu lub obrazku wyglądały jak w ruchu. Jej modelki miały za zadanie zawsze w ten sam sposób pozować – wyginać ciało do przodu i układać odpowiednio nogi. Jeśli to było możliwe jedną rękę miały chować w kieszeni lub opierać na biodrze, a drugą wykonywać teatralny gest.Ten sposób pozowania będą później naśladować także modelki innych projektantów. 

Coco Chanel i słynna poza ćwiczona przez jej modelkę
Saltari P., „Magia stylu – portrety dziesięciu kobiet, które zmieniły świat mody”,Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2011, s.35 
Jean Patou był natomiast prekursorem castingów dla modelek. Jako pierwszy przeprowadził tego typu konkurs, angażując do pokazu tylko wybrane dziewczęta. W ten sposób zawód modelki, jako mniej dostępny, przestał być zajęciem najniższych klas społecznych i zyskał na prestiżu. 
W czasie kiedy we Francji wszystkie pokazy mody skierowane były do elit i tylko nieliczni mogli obejrzeć wybrane kolekcje, w Stanach Zjednoczonych duże firmy odzieżowe, prezentowały się wszędzie tam, gdzie mogło je zobaczyć jak najwięcej osób. Mówi się, że pierwszy prawdziwy tego typu pokaz mody odbył się właśnie w Ameryce, konkretnie w 1914r. w Chicago. Także w Stanach Zjednoczonych miała powstać jedna z pierwszych agencji zrzeszających młode kobiety pragnące zostać modelkami – „Power Girls” autorstwa Johna Roberta Powers’a. W 1946r. Eillen Ford założyła z kolei pierwszą agencję modelek „Ford Models”, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Druga część historii pokazów mody – LINK
Bibliografia:
Evans C., Fashion at the Edge: Spectacle, Modernity and Deathliness, Yale University Press, Yale 2003
Everett J.C, Swanson K.K, Guide to Producing a Fashion Show, Fairchild Books