Wczoraj Instytut Pantone ogłosił Classic Blue kolorem roku 2020. Co to naprawdę oznacza i czy ma znaczenie dla branży odzieżowej? Mówiąc o niebieskim – jakie są jego źródła i z jakimi barwami najlepiej go łączyć?

Set: Aleksandra Kapka / Fot. Getty Images

Warto tutaj nadmienić, że w ubiegłym roku ten zaszczytny tytuł trafił do koloru Living Coral. Z perspektywy czasu wiemy, że koralowy rzeczywiście częściej niż zwykle pojawiał się w dekoracjach, projektach wnętrz czy grafice. W branży mody widzieliśmy go na początku roku, wiele marek próbowało go wprowadzić na rynek, ale trudno mówić o jego spektakularnej popularności.

Interesując się sztuką byłoby jednak sporym niedociągnięciem nie zwracanie uwagi na wybory Instytutu. Szczególnie, że zazwyczaj stoi za nimi drugie dno – ubiegłoroczny wybór miał zwracać uwagę społeczeństwa na znikające rafy koralowe i niszczenie środowiska wodnego. Przyznajcie, że patrząc przez ten pryzmat kolor spełnił swoją rolę.

Set: Aleksandra Kapka / Fot. Getty Images

 

Przyjrzyjmy się więc wybranemu na 2020 Classic Blue.

„Kojarzy się z zaufaniem, niezawodnością i nadzieją na przyszłość. – Odcień Classic Blue ma niezwykły wpływ na naszą psychikę. Uspokaja, koi, wycisza” – tłumaczy tegoroczny wybór Leatrice Eiseman z Pantone Color Institute

Możemy więc powiedzieć, że kolor to pewnego rodzaju nawrót do minimalizmu, elegancji i spokoju. Kojarzy się z niezawodnością i klasyką. Odnajdując jego metaforyczny przekaz 2020 to dążenie do harmonii i spokoju w niestabilnych skądinąd czasach.                                

Classic blue w towarzystwie

Niebieski i czarny

Jeszcze kilka lat temu połączenie klasycznego niebieskiego i czarnego uchodziło by za błąd. Dziś wiemy już, że większość zasad w modzie wymyślono po to by je łamać. Obie barwy doskonale się uzupełniają i nie widzę przeciwskazań by nosić je razem.

Często znajdziecie gotowe mixy tego rodzaju – tutaj moja sukienka z Zary, którą miałam na finale Łódź Young Fashion. 

Naturalnie

Niebieski to kolor morza i nieba – stąd szukając innych powiązań warto spróbować odnaleźć je właśnie w naturze.

Niebieski i biały

Myśląc o wzburzonej wodzie widzimy białe fale, na ciemnym niebie kłębią się jasne chmury. Pomyśl także o ośnieżonych szczytach gór, które łączą się w bezkresem tego co nad nami…

Właśnie dlatego classic blue (bo w końcu o nim mowa) pięknie łączy się z bielą. I choć na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że jest to zestawienie nieco nudne, zgłębiając skojarzenia jego powstania myślimy przecież bardziej o pewnej powadze, czymś niedostępnym i niezwykle majestatycznym. Jest jednak bardzo klasycznie, a i nawiązania do stylu marynistycznego są tutaj właściwe. Przy tym ponadczasowym, sprawdzonym połączeniu można postawić na minimalizm lub/i pozwolić sobie na oryginalniejszy fason lub ciekawe dodatki. 

Niebieski + kolory ziemi

Classic Blue doskonale uzupełnią kolory ziemi (np. brąz, beż, khaki, musztardowy) oraz złoto. Pierwsza grupa zapewni spokój i elegancje, złoty doda podstawowemu kolorowi szlachetności – iście królewskie zestawienie. 

Jeśli wolisz skojarzenia z natury pomyśl o złocistym piasku na nadmorskiej plaży, skałach w wodzie oraz słońcu, które rozpromienia popołudniowe już niebo. 

Tutaj zrobię małe wtrącenie i nawiążę do sesji, którą zaczęłam wczoraj pokazywać – zrealizowaną jakiś czas temu. Classic blue na garniturze z Zary + inne elementy w opisywanych kolorach. Jak widać na załączonym obrazku dobrze się uzupełniają. 

Photo: Jakub Woźniak / Style: Aleksandra Kapka / Mua: Patrycja Skórzak / Model: Kinga. Specto Models

Niebieski + cytrusy

Niebieski świetnie uzupełnia także żółty i pomarańczowy. Ożywiają go i sprawiają, że prezentuje się dużo ciekawiej. Połączenie jest odważne i energetyzujące – prawdziwe kolorowe ptaki do zestawienia mogą dodać jeszcze zielone akcenty. Wyobraźcie sobie tutaj te cytrusowe drzewa.

Set: Aleksandra Kapka / Fot. Getty Images

Różne odcienie

Classic blue świetnie połączy się także… z innym niebieskim, fioletem i różem. Tutaj znowu znajdą się odniesienia do natury. Zerknijcie na kolory mórz i oceanów, które mienią się tysiącami niebieskich odcieni… oraz magiczne kolory ciemniejącego nieba.

A z czym Wam kojarzy się klasyczny niebieski? Lubicie ten kolor? Ja bardzo! Jest ponadczasowy, ale trudno określić go nudnym. W odpowiedniej oprawie jest szlachetny i bardzo elegancki!