Przyszedł czas na małe podsumowanie trzeciej edycji Łódź Young Fashion, w której miałam przyjemność ostatnio uczestniczyć. To jedno z największych polskich wydarzeń, skierowane do młodych projektantów i pasjonatów mody. Tegoroczna impreza trwała od 22 do 26 października, każdego dnia odbywały się wydarzenia towarzyszące (brałam m.in. udział w warsztatach prowadzonych przez Marcina Świderka z „Elle” oraz wykładzie Magdaleny Zawadzkiej z „Harper’s Bazaar”), a wieczorami pokazy mody i gale rozdania nagród. Cały event został zorganizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi we współpracy z Miastem Łódź.

Gala Dyplomowa

Łódź Young Fashion otworzyła w środę (22.10) Gala Dyplomowa, podczas której można było zobaczyć pokaz najlepszych kolekcji tegorocznych absolwentów Instytutu Ubioru łódzkiej ASP. Główne nagrody trafiły do Agnieszki Szlagi za kolekcję „Walka piękna i brzydoty w nowej estetyce ubioru. Kolekcja ubiorów damskich” (nagroda Rektora) oraz do jednej z moich faworytek – Magdaleny Pupczyk, która za propozycję „Nomadyczna koncepcja współczesności. Autorska kolekcja obuwia i akcesoriów” otrzymała od specjalnie powołanego jury, nagrodę w wysokości 10 000 zł. Na wyjątkowe uznanie zasługują tutaj nieklasyczne połączenia faktur, fakt, że projektantka sama wykonała akcesoria oraz piękna prezentacja całej kolekcji.

Looki z kolekcji Agnieszki Szlagi. fot. Artur Kostkowski
Looki z kolekcji Magdaleny Pupczyk. fot. Artur Kostkowski

Wyróżnienie otrzymała także moja druga faworytka – Basia Rochowczyk, która nie tylko projektuje, ale także świetnie ilustruje modę.

Looki z kolekcji Nasi Rochowczyk. fot. materiały prasowe Łódź Young Fashion 2019 

Złota Nitka

Drugi dzień Łódź Young Fashion zwieńczyła wieczorna Gala Złotej Nitki. Tu nagrodą była statuetka i 30 000 zł, które trafiły w ręce Macieja Józwickiego. Jego projekty szerszej publiczności znane są jako efekty pracy duetu RAD. Jednen z looków z prezentowanej kolekcji miała na sobie wcześniej także Jessica Mercedes podczas ostatniego Tygodnia Mody w Paryżu. Już wtedy ich prace zwróciły uwagę wielu osób, ale rosnąca popularność duetu raczej nie miała wpływu na ostateczny wynik Złotej Nitki. Józwicki także moim zdaniem był po prostu najlepszy, zarówno pod względem kreatywności jak i kunsztu wykonania swoich projektów.

Looki z kolekcji Macieja Józwickiego. fot. Artur Kostkowski
fot. materiały prasowe Łódź Young Fashion 2019

Bra Day

Piątkowy (25.10) wieczór był pełen wzruszeń, bo to właśnie wtedy odbyła się piąta, jubileuszowa edycja gali Bra Day, którą łódzkie ASP realizuje wspólnie z Szpitalem im. M. Kopernika w Łodzi oraz Fundacją Pełną Piersią na rzecz Rekonstrukcji Piersi. Tego dnia to nie moda jest główną bohaterką, a kobiety z doświadczeniem choroby nowotworowej piersi. Podczas imprezy to właśnie one wystąpiły w roli modelek marek BIZUU, MMC Studio oraz Doroty Salskiej.

Jedna z występujących modelek fot. materiały prasowe Łódź Young Fashion 2019

 

Łódź Young Fashion Award 2019

Sobota, czyli piąty i zarazem ostatni dzień wydarzenia, budził chyba najwięcej emocji. To właśnie wtedy został rozstrzygnięty Międzynarodowy Konkurs Łódź Young Fashion Award 2019, w którym do rywalizacji stanęło 12 projektantów mody z całego Świata.

Looki z kolekcji Adriana Krupy. fot. Artur Kostkowski

 

Tu moimi faworytami był Adrian Krupa z Polski oraz Marlou Breuls z Holandii. Pierwszy z projektantów był już wielokrotnie wyróżniany na innych modowych konkursach, dlatego miałam obawy czy „właściwym” okaże się kolejne nagrodzenie Polaka w polskim (choć o międzynarodowym charakterze) konkursie. Ostatecznie główna nagroda w postaci 30 000 euro trafiła w ręce wymienionej wcześniej Breuls. Jak się później okazało przewodniczący jury był profesorem Marlou, więc i tu pojawiły się wątpliwości dotyczące poprawności tego rodzaju wyboru. Niezależnie od kontrowersji, z mojego punktu widzenia, reprezentantka Holandii zaprezentowała jedną z lepszych kolekcji tamtego wieczoru – nie byłam w jury więc ciężko oceniać mi jak przebiegało głosowanie, ale gdyby to ode mnie zależał wynik nagroda trafiłaby w ręce Krupy lub właśnie Breuls. Jej zwycięska kolekcja „The icon collection” nawiązywała do podwodnego miasta przedstawionego w popularnej kreskówce Sponge Bob. Każda z sylwetek była małym dziełem sztuki, nieco ironicznym, jakby projektantka chciała pokazać, że wszyscy traktujemy modę trochę zbyt serio.

 

Looki z kolekcji Marlou Breuls. fot. Artur Kostkowski
fot. materiały prasowe Łódź Young Fashion 2019

Relacje z wydarzenia możecie zobaczyć także na moim Instagramie w dziale wyróżnonych instastories. Na koniec ja ostatniego dnia Łódź Young Fashion 2019. 

fot. Jakub Woźniak