Monday Trend SS 2017: Kratka Vichy

HISTORIA

Kratka vichy, kratka gingham lub bardziej potocznie „krata obrusowa” znana była już kilka wieków temu. Najpierw propagowali ją Malezyjczycy, którzy w XVII w. byli silnymi producentami tekstyliów. Najprawdopodobniej stąd nazwa „gingham”, od malezyjskiego słowa „genggang” oznaczającego „w paski”. Bardziej znana nazwa „vichy”, pochodzi z kolei z Francji, która wykorzystała kratkę do ozdabiania nią akcesoriów wnętrzarskich i tekstyliów stołowych.

Charakterystyczna, prosta kratka swoje miejsce w świecie mody, zdobyła dzięki Brigitte Bardot. Był to jeden z ulubionych printów aktorki. Francuska uwielbiała go do tego stopnia, że w dniu swojego ślubu wystąpiła w sukni w różową kratkę vichy. Do fanek tego wzoru należały również inne ikony stylu m.in. Jackie Kennedy, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor czy Audrey Hepburn.

Źródło: Pinterest

DZISIAJ

Kratka vichy swój prawdziwy renesans przeżyła wiosną 2015 roku. W sezonie wiosna-lato 2017, wróciła ze zdwojoną siłą. W swoich kolekcjach promują ją m.in. Miu Miu, Dolce&Gabbana czy Altuzzara.

Źródło: Pinterest

Tańsze alternatywy ubrań w kratkę vichy znajdziemy w sieciówkach:

Linki:

1. Pull&Bear 119 zł 2. Mango 119,90 zł 3. H&M 99,90 zł 4. Zara 299 zł 5. Topshop 219 zł 

6. Mango 139 zł 7. Zara 119 zł 8. Zara 139 zł 9. Zara 199 zł 10. Topshop 439 zł

JAK NOSIĆ:

Kratka vichy nie lubi konkurencji. Najlepiej skupić się tylko na niej i nie dodawać innych wzorów. Najuniwersalniejsza jest czarno-biała, ale świetnie wygląda również w innych zestawieniach kolorystycznych.

Zainspiruj się i zobacz jak noszą ją inni:

Źródło: Pinterest