Grudzień to czas wielkich przygotowań do Świąt. Często ciężko o właściwą dla tego okresu atmosferę, dlatego z pomocą przychodzą filmy! Przygotowałam dla Was listę 20 produkcji o tematyce około świątecznej. Śmiesznych, rodzinnych, ale i tych nieco poważniejszych i nostalgicznych. Znajdziecie tu ponadczasowe klasyki (które mimo upływu lat możemy oglądać ponownie co roku) oraz kilka nieco nowszych propozycji. Nie oszukujmy się nie jest to zestawienie najlepszych filmów ocenianych pod kątem technicznym czy nawet fabularnym… szukałam różnorodności, żeby każdy znalazł odrobinę rozrywki lub poczuł odrobinę odpowiedniego dla obecnego czasu klimatu.

Pozycje na liście ułożone są zupełnie przypadkowo, nie sugerujcie się zatem kolejnością 🙂 Udanego seansu!

Kevin sam w domu

Zastanawiam się czy jest ktoś kto nie widział tego filmu (jeśli kogoś takiego znacie koniecznie dajcie znać)! Przygody Kevina to absolutny klasyk każdych Świąt, dlatego otworzyłam nim to zestawienie (warto dodać, że w samym tylko Polsacie film pokazywano ponad 30 razy). Co ciekawe twórcy filmu byli absolutnie zaskoczeni tak dużym sukcesem swojej produkcji. Film miał być w założeniu lekką, rodzinną komedią, ale nic nie zapowiadało, że stanie się AŻ TAK popularny. Jeśli lubicie „Kevina…” zobaczcie koniecznie program „Filmy Naszej młodości” na Netflix. Jeden z odcinków ujawnia kulisy powstawania tego klasyka (inne opowiadają o realizacji „Dirty Dancing”, „Szklanej Pułapki” i „Pogromców Duchów”).

The Holiday

Nie jestem fanką komedii romantycznych, większość z nich jest niestety nijaka i zazwyczaj w ogóle nie śmieszna. Zupełnie inaczej jest jednak z „Holiday” – są sensowne dialogi, jest lekko i zabawnie, a historie miłosne bohaterek wywołują raczej przyjemny uśmiech niż politowanie. Film opowiada o dwóch nieznających się kobietach (w tych rolach Kate Winslet i Cameron Diaz), które aby uciec od problemów, postanawiają na Święta zamienić się domami.

(Film zobaczycie m.in. na Netflix)

To właśnie miłość

Pozostając w bożonarodzeniowych klasykach i komediach romantycznych – “To właśnie miłość” opowiada o 10 historiach, które dotyczą kilkunastu pozornie niezwiązanych ze sobą osób. Mamy tu dużą dawkę angielskiego poczucia humoru typową dla reżysera i scenarzysty filmu – Richarda Curtisa. Ten sam filmowiec odpowiada także m.in. za powstanie “Dziennika Bridget Jones” czy “Notting Hill” – więcej chyba nie trzeba dodawać…

Family Man

W filmie poznajemy samotnego, bogatego biznesmena, dla którego największe wartości stanowią dobra materialne. Pewnego świątecznego dnia, niespodziewanie budzi się w zupełnie innej rzeczywistości w której staje się mężem swojej ex-narzeczonej oraz ojcem ich wspólnego dziecka. W roli głównej Nicolas Cage. 

To wspaniałe życie

Najstarszy film w zestawieniu (1946 r.), stanowiący klasykę nie tylko filmów o tematyce świątecznej, ale kinematografii w ogóle. George Bailey popada w tarapaty finansowe, co skutkuje poważnym załamaniem nerwowym. Z opresji ratuje go anioł stróż, który pokazuje mu jak Świat wyglądałby bez niego.

Noel (Czekając na cud)

Film opowiada o kilku mieszkańcach Nowego Jorku, którzy starają się odkryć znaczenie Świąt Bożego Narodzenia. Świetne Susan Sarandon i Penelope Cruz.

Rodzinny dom wariatów

Kolejna film z gwiazdorską obsadą. Na ekranie m.in. Diane Keaton, Rachel McAdams i Sara Jessica Parker. Podczas świąt Bożego Narodzenia w domu Stone’ów wybucha konflikt, gdy najstarszy syn przyjeżdża z nową narzeczoną.

W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju.

Film może nie należy do najbardziej ambitnych, ale myślę, że można wpisać go na listę klasycznych świątecznych komedii. Jest jedną z części całej serii filmów opowiadających o perypetiach uroczej, czasami nieco niezdarnej rodziny Griswoldów. Na jej czele stoi Clark grany przez Chevy Chase.

 

Cztery Gwiazdki

W filmie poznajemy parę młodych ludzi, którzy wyjątkowo nie lubią tradycyjnego spędzania Świąt. Co roku wyjeżdżają w tym czasie na wakacje, ale tym razem okazuje się to niemożliwe. Przez niefortunne okoliczności, zmuszeni są spędzić Boże Narodzenie ze swoimi rodzicami. W rolach głównych Reese Witherspoon i Vince Vaughn.

(Film zobaczycie m.in. na Netflix)

https://youtu.be/FmscsQsUtCE

Święta last minute

Podobny pomysł na spędzanie Świąt z dala od rodziny ma małżeństwo Kraków. Planują spędzić ten czas na Karaibach, ale rodzina zdaje się pokrzyżować ich plany. Film produkcji króla kina familijnego Chrisa Columbusa.

Firmowa Gwiazdka

Przyznam, że nie widziałam tego filmu, ale trailer zapowiada, że produkcja może przypominać  “Kac Vegas”.  Ocena filmwebu 5,8 nie zapowiada arcydzieła, ale fani tego rodzaju komedii mogą być usatysfakcjonowani. W roli głównej Jennifer Aniston. 

Listy do M

Bądźmy szczerzy – tak jak mówiłam z komediami romantycznymi bywa różnie, a z polskimi nawet bardzo… różnie. Na tle innych produkcji tego rodzaju “Listy do M” wypadają jednak całkiem nieźle, choć nie brakuje tu nieco naiwnych zbiegów okoliczności, typowych dla tego rodzaju gatunku. Trudno jednak pominąć jeden z najpopularniejszych, polskich filmów świątecznych ostatnich lat. Do zobaczenia na Player.pl TVN. 

Kronika Świąteczna

Jedna z najnowszych propozycji – ubiegłoroczna produkcja Netflix (gdzie oczywiście zobaczycie ten film). Film skierowany raczej do młodszych widzów, opowiada historię rodzeństwa i ich spotkania ze Świętym Mikołajem. W roli ostatniego Kurt Russell. 

Ekspres Polarny

Animacja w reżyserii Roberta Zemenckisa. Chłopiec powątpiewający w magię Świąt Bożego Narodzenia zostaje pasażerem pociągu zmierzającego na biegun północny do siedziby św. Mikołaja. 

Film do zobaczenia na Netflix.

Grinch. Świąt nie będzie. 

W małej wiosce trwają przygotowania do Bożego Narodzenia. Samotnik Grinch (w tej roli Jim Carrey), który nienawidzi Świąt, robi wszystko, by je zniszczyć.

Opowieść Wigilijna

Kolejny film świąteczny z Jimem Carreyem w roli głównej. Klasyczna, znana wszystkim historia Scrooge nawiedzonego przez trzy duchy. 

Miasteczko Halloween

Nietypowy film animowany, którego akcja toczy się w upiornym mieście, a głównymi bohaterami są “szkielety-kukiełki”. Ich planem jest zorganizowanie Halloween, ale zamiast tego święta wyruszają na poszukiwania Świętego Mikołaja. Ciekawostką jest fakt, że cała estetyka obrazu automatycznie kojarzy się z Timem Burtonem, który faktycznie uważany jest za pomysłodawcę filmu, ale reżyserią zajął się tutaj Henry Selick. 

Elf 

Nieco infantylna, choć przyjemna wizualnie historia Buddy’ego (w tej roli Will Ferrell), który w dzieciństwie trafia pod opiekę elfów Świętego Mikołaja. Po czasie postanawia odnaleźć swoją biologiczną rodzinę. 

Film możecie zobaczyć na Netflix.

 

Jack Frost

Słynny muzyk ginie w wypadku samochodowym. Rok po śmierci wraca do swojego syna jako śniegowy bałwan. W roli głównej Michael Keaton.

Śnięty Mikołaj

Historia Scotta Calvina, zapracowanego rozwodnika, który próbuje znaleźć wspólny język ze swoim synem.  Zrządzeniem losu połączy ich postać Świętego Mikołaja.

Oczywiście filmów o tematyce świątecznej jest o wiele więcej. Można tu także umieścić te, w których temat Świąt występuje tylko pobocznie, ale  towarzyszą nam w tym okresie od lat np. “Dziennik Bridget Jones”, “I kto to mówi” czy “Ja Cie kocham, a Ty śpisz”. Dajcie znać jakie filmy należą do Waszych ulubionych!