Dzisiaj chciałabym zaprosić Was na materiał, w którym przedstawię kilka tricków ułatwiających organizację naszej szafy. Początek wiosny i nowy sezon (a może przede wszystkim fakt, że jesteśmy zmuszeni siedzieć w domu) sprzyja robieniu porządków.

Nie mówimy o klasycznym przeglądzie szafy wykonywanym przez osobiste stylistki, a o sposobach by nieco zwiększyć dostępną przestrzeń i wygospodarować więcej miejsca do przechowywania. W końcu każda z nas marzy o dużej, pięknej garderobie… ale większość niestety musi zadowolić się kilkoma wąskimi półkami w szafie.

1. Wstęp do organizacji

Zakładam, że przejrzałaś już swoje ubrania oraz dodatki i wiesz co zostaje z Tobą na kolejny sezon. Wiem, że często trudno samemu przejść przez ten etap.

Przede wszystkim zacznij robić (jakikolwiek) porządek w dniu w którym masz na to czas (i względną ochotę). Wygospodaruj kilka godzin i dużo samozaparcia. Rada by przejrzeć swoje rzeczy i wyrzucić te niepotrzebne brzmi banalnie, ale w poszukiwaniu większej ilości miejsca, wydaje się być absolutną podstawą.

Wyjmij wszystko co masz w szafie i rzetelnie obejrzyj każdą rzecz.

Przygotuj cztery pudełka lub worki:

  1. Rzeczy, które są do wyrzucenia

  2. Rzeczy, które są dobre, ale już w nich nie chodzisz (rzeczy do sprzedania lub oddania)

  3. Rzeczy w których już nie chodzisz, ale są dla Ciebie na tyle ważne, że nie chcesz lub nie umiesz ich wyrzucić. Zaznaczam, że w tym pudle lądują rzeczy tylko absolutnie wyjątkowe. Wiem, że kusi Cię by wrzucić tam wszystko, ale to miejsce dla naprawdę ważnych ubrań.

  4. Rzeczy, które nosisz w innym sezonie. W przypadku wiosennego przeglądu wkładasz tam np. wełniane, grube swetry, kurtki, szaliki, czapki itp.

Zakładam, że cały ten punkt jest najtrudniejszy, ale to tylko wstęp do właściwej organizacji szafy. Przeszłyśmy go w dużym uproszczeniu, ale załóżmy, że masz już tylko te rzeczy, w których rzeczywiście będziesz chodzić najbliższej wiosny. Od razu zrobiło się jakoś luźniej prawda?

2. Przechowywanie ubrań w szafie

Na początku musisz zadecydować gdzie będziesz trzymać poszczególne rzeczy. Te, które wylądowały w 3 pudle możesz schować w miejscu trudno dostępnym np. na samej górze szafy. Pudło 4 też możesz schować głębiej, w końcu wrócisz do niego dopiero za pół roku (chyba, że międzyczasie wybierzesz się na wycieczkę na Antarktydę).

W zależności od tego czy masz więcej miejsca w szufladach, na półkach czy na wieszakach tak będziesz organizować miejsce na konkretne rzeczy. To także moment by zadecydować jaki system ułożenia ubrań zastosujesz:

  • Układ kolorystyczny (czerwony t-shirt obok czerwonego sweterka itd.)

  • Układ rodzajowy (marynarki z marynarkami, sukienki z sukienkami itd.)

  • Układ zestawami (marynarka z dopasowanym t-shirtem itd.)

  • Układ mieszany

Ja układam rzeczy rodzajami a wśród nich układam je kolorystycznie. Wieszam marynarki i sukienki, składam spodnie, t-shirty i swetry – Ty wybierasz swój własny system – sama wiesz jak Ci najwygodniej.

Jak zwiększyć miejsce na wieszakach?

Zacznijmy od samych wieszaków – warto zainwestować w takie, które są spójne estetyczne i przede wszystkim dostosowane do rzeczy, które mają na nich wisieć. Źle dobrany wieszak może sprawić, że ubranie się zdeformuje i dużo szybciej straci swoją formę.

 

Przede wszystkim unikaj wieszania swetrów (chyba, że złożysz je na pół i odpowiednio przełożysz). Jeśli powiesisz je w tradycyjny sposób bardzo szybko, nieestetycznie się wyciągną. Podobnie kiedy wieszasz marynarki, skorzystaj z powiększonych wieszaków by odpowiednio formowały ramiona. Jeżeli takich nie masz, możesz dokupić tego typu nakładki.

Często cienkie ramiączka sukienek ześlizgują się z wieszaków – wówczas możesz zastosować prosty trick dzięki, któremu zostaną na miejscu. Załóż na końcówki wieszaka gumkę recepturkę, która wyhamuje ześlizgującą się tkaninę. Jeżeli posiadasz pistolet z klejem na gorąco możesz także zrobić tego rodzaju linię.

Jeśli masz naprawdę mało miejsca, ale wieszaki wiszą stosunkowo wysoko, możesz spróbować zawiesić kilka wieszaków na sobie lub skorzystać z gotowego wielopoziomowego wieszaka. W prostym DIY możesz skorzystać z zawleczki od puszki. Jeśli szukasz mniej prowizorycznego rozwiązania skorzystaj z takich wkrętów.

Jeśli masz kilka wyjściowych rzeczy, które zakładasz wyjątkowo rzadko, ale powinny wisieć na wieszakach, zaopatrz się w specjalne pokrowce. Dzięki nim może nie zaoszczędzisz spektakularnie dużo miejsca, ale będziesz widzieć tylko te rzeczy w których na co dzień chodzisz (bez zbędnych rozpraszaczy).

Jak zwiększyć miejsce na półkach?

Jeśli chcesz układać rzeczy w tradycyjny sposób, rób to równo i dokładnie. Żeby ułatwić sobie ten proces możesz stworzyć proste kartonowe „urządzenie” które ułatwi Ci składanie ubrań zawsze w tę samą wielkość. Tutaj mały poradnik DIY, który znalazłam w Internecie.

Aby zwiększyć miejsce na półkach możesz także zamiast składać rzeczy w „normalny” sposób, rolować je w rulon. Dzięki temu będą zajmowały znacznie mniej miejsca, a wyciągając jedną rzecz masz większe szanse nie popsuć całego stosu.

Jak zwiększyć miejsce w szufladach?

Układaj rzeczy w pionie. Zajmują mniej miejsca i będzie Ci zdecydowanie łatwiej znaleźć potrzebne ubranie bo widzisz wszystko z góry. Dodatkowo podczas wykładania jednej koszulki nie będziesz zmuszona wyjmować całego stosu ubrań.

Jeśli chodzi o akcesoria zastosuj odpowiednie organizery. Możesz kupić takie np. w IKEA. Możesz także skorzystać np. z organizerów na sztućce – świetnie sprawdzają się do organizacji małych dodatków.

Dodatkowe miejsce w szafie

Wiele z nas nie wykorzystuje w pełni miejsca w swoich szafach. Nie zapominaj o podłodze, na której możesz trzymać gotowe organizery, boku wnętrza szafy lub stronie wewnętrznej otwieranych do szafy drzwi. Możesz tam zawiesić tasiemkę na której łatwo zawiesisz chustki, specjalne koszyki lub uchwyty na których możesz umieścić naszyjniki czy paski. Szukaj tych elementów także na działach nie związanych z organizacją szafy.

 

3. Organizacja miejsca poza szafą

W zależności od miejsca, którym dysponujesz możesz zawsze spróbować nieco „powiększyć” swoją szafę. Oczywiście najprostsze rozwiązanie to dokupienie zewnętrznego wieszaka – znajdziesz taki nawet za 30 zł.

Zdaję sobie jednak sprawę, że taki wieszak zajmuje jednak sporo miejsca. Pomyśl więc jak wykorzystać to które masz. Skorzystaj np. z dodatkowych koszy, w których możesz przechowywać np. grube swetry. Wyglądają bardzo stylowo!

Dobrym pomysłem jest także tego rodzaju dodatkowy wózek. Możesz na nim trzymać np. buty lub torebki.

Wykorzystaj ściany – możesz na nich umocować liniowo wieszaki, na których powiesisz np. torebki. Duży problem stanowi przechowywanie kapeluszy – zwieszenie ich na ścianie to także świetny i bardzo stylowy pomysł.

Jeśli masz jakąś piękną parę butów lub ciekawą torebkę możesz ją położyć na półce obok książek lub innych bibelotów. Potraktuj tę rzecz jak dekoracje – zaoszczędzisz miejsce, a w wolnej chwili będziesz mogła spojrzeć na ulubiony dodatek. Piękna przestrzeń wokół poprawi Ci humor – szczególnie teraz, kiedy nie bardzo masz możliwość gdziekolwiek wychodzić.